AÇIK ÇAĞRI

“Umutla ve sanatla, dayanışma ve iyileşmeye…”

O kadar çok özledik ki temas etmeyi… Fark ettik ki birbirine dokunmanın karşıdakine zarar vermekle eş algılandığı bu dönemde aslında en büyük ihtiyacımız birbirimize dokunmak ve birbirimize sarılmaktı…

Biz yaratıcı faaliyetlerini Kadıköy’de sürdüren   Giz’li Atölye Kolektifi olarak pandemi sürecinde uzakta kaldıklarımıza, ürettiğimiz işlerle temas etmek istiyoruz. 

Bu motivasyonla KAHEV (Kadın Hekimler Eğitime Destek Vakfı ) ve Derin Yoksulluk Ağı yararına, Giz’li Atölye Kolektifi olarak ürettiğimiz işlerden, ayrıca davet ve açık çağrı yoluyla aramıza katılacak diğer katılımcıların işlerinden oluşan bir bağış sergisi organize etmek için çalışıyoruz.

Çevrimiçi bir sergi ile zamansız ve sınırsız bir etkileşime imkan yaratmak; sergiyi Kadıköy ile bir biçimde yolları kesişmiş tüm katılımcılara da açarak temas ağını çeşitlendirmek ve zenginleştirmek amacındayız. 

Dayanışmanın iyileştirici olduğunu biliyoruz, niyetimiz bu sergiyle temasımızı ve umudumuzu daha da büyütmek.

Gelin beraber yeni bir temas biçimi deneyelim ve böyle bir dayanışmayı hep birlikte tecrübe edelim.AÇIK ÇAĞRI KATILIM KRİTERLERİ
 • Katılım için Kadıköy ile bir ilişkisi bulunmak ön koşul olarak belirlenmiştir. Bu ilişkinin içeriği, geçmişte veya bugün Kadıköy’de yaşamak, çalışmak, üretmek, üretimlerinde Kadıköy`e yer vermek şeklinde geniş tutulmuştur. Katılımcının Kadıköy ile olan kişisel ilişkisini kısaca belirtmesi beklenmektedir.
 • Sergi katılım başvurusu Temas Sergi projesini organize eden Temas Sergi Proje Ekibi tarafından değerlendirilecektir. 
 • Web sayfasında paylaşılan başvuru formunun eksiksiz doldurulması ve 1 Nisan 2021 tarihine kadar aşağıda özellikleri belirtilen görsel içerikle beraber Giz’li Atölye Kolektifi ile paylaşılması gerekmektedir.
 • Formu dolduran katılımcılar Kolektif sözleşmesini kabul etmiş sayılacaktır ve bu katılımcıların eserleri değerlendirmeye alınacaktır.
 • Giz’li Atölye Kolektifi tarafından sergi için seçilen eserler, 7 Nisan 2021 günü katılımcılara e-posta ile bildirilecektir.
 • Sergi, plastik sanatların tüm dallarına olduğu gibi tasarım ve dekoratif sanat üretimi alanlarının da katılımına açıktır.
 • Her katılımcı en fazla 2 adet iş ile katılım sağlayabilir. Seri işler, çok parçalı düzenlemeler ve edisyon formatındaki üretimler ile yerleştirmeler tek iş olarak değerlendirilir fakat adet olarak satışa sunulabilir. 
 • Katılımcı, projeye dahil olmayı kabul ederek işinin, proje ile ilişkili olarak sosyal medyada ve basılı medyada kullanımı konusundaki hakları Giz’li Atölye Kolektifiyle ve satışın gerçekleşmesi halinde işin görsellerinin çeşitli medya araçlarında alıcı/bağışçı  tarafından da paylaşılabileceğini kabul eder.
 • Sergi süresince katılımcının sergiye dahil ettiği işler projeye bağışlanmış olarak kabul edilir. Giz’li Atölye Kolektifi sergi bitiminde (31 Mayıs 2021 itibariyle) satışı gerçekleşmeyen islerle ilgili hak iddia edemez.
 • İşler bağış hedefiyle satışa sunulduğundan, Giz’li Atölye Kolektifi bir taban ve tavan fiyat belirlemeyi uygun görmüştür. Buna göre taban fiyat: 100TL, tavan fiyat: 1500TL’dir. Katılımcı, başvurusunu gerçekleştirirken, bağışlamayı düşündüğü işi için bu fiyat aralığını göz önünde bulundurarak fiyatlandırma yapmalıdır. Giz’li Atölye Kolektifi, gerektiği takdirde katılımcının da onayını alarak fiyatta değişiklik yapabilir. SERGİYE KABUL EDİLECEK İŞLERİN GÖRSELLERİYLE İLGİLİ DETAYLAR
 • Web sayfasında ve sosyal medyada paylaşılacak olan iş görsellerini aşağıda belirtilen özelliklere uygun olarak temin etmek katılımcının sorumluluğundadır.
 • Tek işe ait en az 1 adet kare format, 1 adet dikdörtgen (dikey) format fotoğraf, başvuru dosyasıyla birlikte teslim edilmelidir. İşi daha iyi anlatması için, farklı açılardan çekilmiş fotoğrafları da eklenebilir.
 • İşin fotoğrafı 300 dpi çözünürlükte, .jpg formatında paylaşılmalıdır. 
 • Kare formatın ebatları: 1080 x 1080 piksel, dikdörtgen formatın ebatları: 1080 x 1920 piksel olmalıdır. 
 • Tercih edilen fon rengi; beyaz, kırık beyaz, krem rengi tonlarıdır. Katılımcı önerilen fon renginin eser için uygun olmadığını düşünüyorsa alternatif önerileri ile başvuru fotoğraflarını çoğaltabilir.
 • İş fotoğraflarını farklı açı ve ayrıntı çekimi ile çoğaltmak sanatçının tercihine bağlıdır. Giz’li Atölye Kolektifi, paylaşılan bu fotoğraflar içinden seçim yaparak, tercih ettiğini sosyal medyada kullanma hakkına sahiptir. 
SERGİDE BAĞIŞ KARŞILIĞINDA SATILACAK İŞLERİN GÖNDERİMİ İLE İLGİLİ DETAYLAR
 • Katılımcılar, Temas Sergi projesine başvuru sürecinde sunacakları ve çevrimiçi sergi esnasında kullanılacak görsellerdeki işlerin birebir aynısını, satışı durumunda bağışçıya ulaştırmak zorundadır.
 • Bu ulastırma işleminin karşı ödemeli olarak kargo yoluyla gerçekleştirilmesi tavsiye edilir. Ayrıca özel teslim koşullarına aşağıda yer verilmiştir. 
 • Giz’li Atölye Kolektifi, alıcının bağış dekontu ilgili dernek tarafından onaylandığında katılımcıyı işinin satın alındığıyla ilgili bilgilendirecek, işin yerine ulaşması için katılımcıyla alıcı arasındaki iletişimi sağlayacaktır. 
 • Özel teslim koşullarının gündeme geldiği durumlarda da kolektif katılımcıyla alıcı arasındaki iletişimi sağlayacaktır.
 • Boyutu malzemesi veya ağırlığı kargo ile gönderim açısından sorun teşkil edebilecek işlerin alıcısına teslimi konusunda özel teslim kosullari gündeme gelebilir. Örneğin, işin bulunduğu yerden alınması veya katılımcının işini kendi organize edeceği şekilde teslim etmesi söz konusu olabilir. Bu durumda, Giz’li Atölye Kolektifi’nin karşılıklı iletişimi sağlamasının ardından katılımcı ve alıcı teslimat detaylarını kendi aralarında koordine etmelidir.
 • İşin çevrimiçi satış koordinasyonunu Giz’li Atölye Kolektifi sağlamaktadır. Bununla beraber, işin satışının gerçekleştiği bildirilen katılımcı, 5 iş günü içerisinde işini bildirilen adrese karşı ödemeli olarak kargolamalı, kargo takip bilgilerini alıcı ve Giz’li Atölye Kolektifi ile paylaşmalıdır. 
 • Özel teslim koşullarının tercih edildiği durumlarda da aynı şekilde 5 iş günü içerisinde kolektife gerekli bilgilendirme yapılmalıdır. 
 • Pandemi şartları sebebiyle, işlerin alıcısına kolaylıkla kargo ile ulaştırılabilmesi mümkün olmalıdır. Bu sebeple sergiye bağışlanacak işin ebat, ağırlık ve malzeme açısından taşınabilirliği, kırılganlığı, zarar görme ihtimali gibi detaylarının katılımcı tarafından iyi düşünülmüş olması tavsiye edilir.
 • İşin kargoya verildiği andan itibaren, alıcıya teslim edilene kadar olan süreçte oluşabilecek hasarlardan Giz’li Atölye Kolektifi sorumlu değildir. İşin kargodaki güvenliğini sağlamak katılımcının sorumluluğundadır. 
 • Nakliye esnasında tarafları mağdur edecek bir durum oluşmasında Giz’li Atölye Kolektifi bağışçı ve katılımcı ile diyaloğu sağlayarak bir uzlaşma zemini kuracaktır.Başvuruda Teslim Edilmesi Gerekenler:

 • Aşağıdaki linkteki başvuru formu
 • İş fotoğrafı (Sergiye Kabul Edilecek İşlerin Görselleriyle İlgili Detaylar kısmına bakınız)


İlgili dokümanları hazırladıktan sonra temas.sergi@gmail.com adresine gönderiniz.

Başvuru Son Teslim Tarihi: 1 Nisan 2021