Giz’li Atölye Kolektifi Hakkında:

2004 yılından bu yana Kadıköy Caferağa Mahallesinde faaliyet gösteren Giz’li Atölye Gizem Gürsel ve Sedef Kermen iş birliği ile kuruldu. İki sanatçı bu çatı altında kendi üretimlerine odaklanırken bir yandan da sanatın her yönüyle herkese dokunmayı hedeflediler. Atölyenin kapıları, projelerini gerçekleştirmek için çalışan profesyonel sanatçılardan, sanatın sağaltıcı yönüne tutunanlara, iş sonrasını sanatla değerlendirmek isteyen yetişkinlerden, sanata hevesli çocuklara kadar herkese açık oldu. Yakın zamanda farklı disiplinleri de bünyesine katarak kolektif bir üretim alanına dönüşen Giz’li Atölye, sanat pratikleri içerisine dayanışmayı, fikir çeşitliliğini ve demokratik bir zemin üzerinden işleyen iletişim deneyimlerini de katarak yaratıcı faaliyetlerini sürdürüyor. 

Proje Ekibi:

Gizem Gürsel: 2001’de Eskişehir Anadolu Üniversitesi GSF Seramik Bölümü’nden mezun oldu. İstanbul’da yaşıyor, Giz’li Atölye’nin kurucusu ve kolektif üyesi, çalışmalarına Giz’li Atölye’de devam ediyor. Aynı zamanda NP Beyin Hastanesi Ergoterapi Bölümü’nde iş uğraş terapisti olarak görev yapmaya devam ediyor.

Sedef Kermen: 2000’de MSGSÜ Sahne Dekoru ve Kostümü Bölümü’nden mezun oldu. İstanbul’da yaşıyor ve Giz’li Atölye Kolektifi üyesi olarak kişisel çalışmalarıni yürütüyor. Kişisel ve grup sergilerinin yanı sıra bir psikoterapi merkezinde sanat terapisi uygulayıcısı olarak ve MSÜ’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya devam ediyor.

Barış Önen Ünsalver: Hem doğa bilimleri hem de sanata ilgisi sebebiyle eğitimini bir yandan Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde tamamlarken diğer yandan seramik eğitimi aldı. 1991’den bu yana seramik işler üretiyor ve Psikiyatri uzmanı ve Psikoterapist olarak çalışıyor. Soyut, figüratif heykellerin yanı sıra işlevsel ürünler ve takılar üretiyor. Bir yandan da Sanat Psikoterapisi eğitimini sürdürmeye devam ediyor.

Burçak Salungan Dinç: Sanat ile iç içe büyüdüğü aile ortamı onu üniversite seçiminde de sanata yönlendirdi. 2001 yılında Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nden mezun oldu. Üniversite öncesinde ve sırasında çeşitli atölyelerde resim, heykel, seramik eğitimleri aldı. Sonrasında da kendini bu konularda geliştirmeye devam etti. İstanbul’da yaşıyor ve Giz’li Atölye Kolektifi üyesi olarak kişisel çalışmalarını sürdürüyor.

Senta Urgan: MSGSÜ Heykel Bölümünden mezun oldu. Türlü disiplinlerde üretim yapıyor. En çok çizim, illüstrasyon ve seramik işlerde yoğunlaşan sanatçı farklı zamanlarda, farklı ortamlarda çocuklarla çalıştı. İstanbul’da yaşıyor ve Gizli Atölye Kolektifi üyesi olarak kişisel çalışmalarına devam ediyor.

Aslımay Altay Göney: 2003’te MSGSÜ Heykel Bölümü’nü bitirdi. Çok sayıda kişisel sergi gerçekleştirdi, grup sergileri ve projelerde yer aldı. 2007 yılından beri Almanya’da yaşıyor ve üretiyor ancak eskiden ortağı olduğu Giz’li Atölye ile dirsek temasını hiç kesmedi. Üretimlerini her iki ülkede de sergilemeye devam ediyor ve kültür yönetimi alanında aldığı eğitimle kültür-sanat içerikli sosyal projelerde faaliyet gösteriyor.