Çıkış Noktamız 

Pandemi sürecinde her birimiz bireysel ve toplumsal yaralar aldık. Kendi yaralarımızın yanı sıra çevremizdekilerin yaşadığı içsel ve dışsal yaralanmalara da şahit olduk. Pandemi tüm dünyayı eş zamanlı olarak bazen benzer, bazen farklı biçimlerde yaraladı, bir nevi sakat ve yoksun bıraktı. 

Fark ettik ki birbirine dokunmanın karşıdakine zarar vermekle eş algılandığı bu dönemde aslında en büyük ihtiyacımız birbirimize dokunmak ve birbirimize sarılmaktı…

Projenin AmacI

Biz küçük bir topluluk olarak pandemi sürecinde uzakta kaldıklarımıza, ürettiğimiz sanat eserleriyle temas etmek istiyoruz. 

Çevrimiçi bir sergi ile zamansız ve sınırsız bir etkileşime imkan yaratmak; sergiyi Kadıköy ile bir biçimde yolları kesişmiş tüm katılımcılara da açarak temas ağını çeşitlendirmek ve zenginleştirmek amacındayız. 

Dayanışmanın iyileştirici olduğunu biliyoruz, niyetimiz bu sergiyle temasımızı ve umudumuzu daha da büyütmek. Bu motivasyonla KAHEV ve Derin Yoksulluk Ağı yararına, Giz’li Atölye Kolektifi olarak ürettiğimiz işlerden, ayrıca davet ve açık çağrı yoluyla aramıza katılacak diğer katılımcıların işlerinden oluşan bir bağış sergisi organize etmek için çalışıyoruz. 

Tema

Pandemide toplum sağlığı için büyük risk altında halka hizmet eden sağlıkçıların bir kısmı bu süreçte hayatını kaybetti, bir kısmı da tükenmişlik hissi ile mücadele ediyor. Sergimiz için üretilen işlerin çoğuna bu şahitliğin duyguları yansıdı.

Pandemi, karantina, yalnızlık, tecrit, el, dokunmak, görünürlük, emek, temas, temassızlık ve dayanışma, projenin  temel kavramları olarak öne çıktı. Gizli Atölye Kolektifi üyeleri kendi üretimlerini bu çerçevede gerçekleştirdiler. Projeye önerilecek/bağışlanacak işler de bir yerlerinden bu kavramlara değiyor olabilir ancak bu bir koşul olarak belirlenmemiştir.


Yöntem

Çevrimiçi Sergi: Giz’li Atölye Kolektifi üyelerinin, kolektifin projeye dahil ettiği sanatçıların ve açık çağrıya yanıt vererek seçilen katılımcıların işlerinin, proje için düzenlenmiş web sitesinde sergilenmesi yoluyla bağış amaçlı satışa sunulması. Buna ek olarak, serginin projeye ait sosyal medya hesapları üzerinden de erişime açılması.